Altın Çağ Anaokulu
Altın Çağ Anaokulu

Altın Çağ’da Günlük Akış Nasıldır?

Kahvaltı (09:00 – 09:30)

Reggio Emilia’da yemek kültürü çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle öğünlerimize çok önem veririz. Mutfak bizim için zevkle vakit geçirebildiğimiz ortak bir alandır. Her gün, o gün pişecek yemekler hakkında aşçımızla sohbet eder, yemeklerin ham hallerine bir göz atarız. Böylece gün içinde önümüze konan yemeklerin içeriği hakkında bir fikrimiz olur. Yemek ritüellerimiz okuldaki yemek kültürümüzü oluşturur. Böylece yemek yemek bizim için bir zevk haline gelir ve bu da yeme isteğimizi arttırır.

Güne sağlıklı başlayabilmek için hepimiz mutfakta toplanarak kahvaltımızı yaparız. Kahvaltıya hep beraber otururuz. Birbirimize ‘Afiyet olsun!’ dedikten sonra bizi bekleyen gün için enerji deposu yiyecekleri tüketiriz.

Çember Zamanı (09:30- 10:00)

GÜNÜN EN ÖNEMLİ ZAMANI: Çember saatine önem veriyoruz çünkü çocukların sözel olarak iletişime geçtiği, kendilerini ifade ettiği, dinlemeyi öğrendiği bir zaman dilimi. Sadece bunlar da değil; çemberin bir düzeni var. Biz her gün bu rutini tekrar ederek çocukların bu düzeni benimsemelerini hedefliyoruz. Çünkü davranışlar tekrar edildiği takdirde öğrenilir.

DİNLEME: Anaokulu çocukların evlerinin dışına çıkıp sosyal bir ortama girdikleri ilk yerdir. Evinde yalnızca yetişkinlerle etkileşime giren, evin biriciği konumundaki çocuklar herkesin odağı halinde yaşıyorlar. Okulda ise ilk kez kendi yaşıtları ile bir araya geliyor ve zaman içinde dinlemeyi ve karşısındakini anlamayı öğreniyorlar. Çember saati bu yetileri kazanmak açısından oldukça önemlidir.

GÖZ KONTAĞI: Çember Zamanı’nda çember şeklinde oturulmasının özel bir anlamı vardır. Ancak bu sayede tüm çocuklar birbirinin yüzünü görebilir, konuşurken karşısındakinin mimiklerini algılar ve her şeyden önemlisi göz kontağı kurabilir. Bunlar gerçek bir iletişim için olmazsa olmazdır.

İLETİŞİM: Çember saatinde önemli olan şey çocukların konuşan arkadaşlarını görebilmeleri ve onu dinlemelerini sağlamaktır. Çünkü dinlemek konuşmaya göre daha zor kazanılan bir yetidir. Öğretmenlerimiz çocukları birbirlerini dinleme konusunda teşvik ederler.

EŞİT İLİŞKİLER: Çember saatinde herkesin çemberin içinde olması önemlidir. Çünkü çemberde herkes eşittir. Öğretmen de bir katılımcıdır ve öğrenciler gibi çemberin içinde oturur. Öğretmen konuşmayı başlatır ve yavaş yavaş geri çekilerek çocukların konuşmasını, çember düzenini korumalarını sağlar.

Çember saatinde rutinler dışında içerik her şey olabilir. Çocukların nasıl olduğu, neler yaptıkları, ya da o günün teması. Burada çocukları gerçekten dinlemek, meraklarını yakalayarak oradan ilerlemek gerekir. Öğretmen çocukları yönlendirmek için düşündürecek sorular sorar.

TAKVİM: Çember saatinin olmazsa olmaz ögelerinden biri de takvim çalışmalarıdır. Balonlu takvimlerimizle oldukça soyut olan zaman kavramı somut hale getirilir. Çocuklar bu takvimle, haftanın kaç gün olduğunu, günlerin isimlerini, basit sayım çalışmalarını, sayı-nesne eşlemesini, hatta basit toplama çıkarma işlemini öğrenirler. Dün, bugün, yarın kavramları pekiştirilir.

HAVA DURUMU & MATEMATİK: Çocuklar her gün havanın nasıl olduğuna dair fikir yürütürler. Bunu gözlemleyerek hissederek yaparlar. Hava grafiğine o günün nasıl olduğunu işaretleyerek ayın ve mevsimin genel özellikleri hakkında fikir edinirler. Ayrıca bir ayda kaç gün bulutlu, kaç gün yağmurlu bunları sayarak sayı-nesne eşlemesi yapar, az-çok kavramlarını pekiştirirler.

BİR GÜN ÖNCEYE AİT REGGİO ÇALIŞMALARI PAYLAŞIMLARI: Tüm sorumluluklar yerine geldikten sonra öğretmenimiz bir önceki gün neler yaptığımızı çocuklara hatırlatır. Projelerimizin devamlılığı için bu hatırlatmalar çok önemlidir. Çünkü yaptığımız çalışmalar birbiriyle bağlantılıdır. Nerede kaldığımızı hatırlayamazsak konudan kopabiliriz.

BUGÜN REGGİO’DA NE KONUŞACAGIZ: Öğretmenimiz içerisinde bulunduğumuz projelerin ne aşamada olduğunu çocuklar için kısaca toparlar.

ÇOCUKLAR SINIFA GELMEDEN ÖNCE HAZIRLANAN ÇEVRELERİN TANITIMI: Son olarak öğretmenimiz sınıftaki proje köşelerini çocuklara tanıtır ve bugün hangisinde çalışmak istediklerini sorar. Tüm çocuklar o gün ne ile ilgili çalışmak istediğini düşünür, böylece o gün neyi öğrenmeye hazırsa onu öğrenme şansına sahip olur. Çocuklar kendi seçtiği konularla ilgili çalıştığı zaman öğrendiklerimiz daha sağlam ve kalıcı olur. Kararlar verildikten sonra tüm çocuklar köşelere dağılır ve o günün çalışmalarına başlanır.

Günün En Verimli Öğrenme Zamanı; AKTİF PROJE YAPILANMASI (10:00-12:00)

Aktif Proje Yapılanması bizim için günün en verimli zamanıdır. Bültenimizde yer alan Reggio Emilia temalarını, Doğa Çalışmalarını ve Davranış Eğitimlerini bu zaman diliminde gerçekleştiririz. Günün en verimli saatlerini projelerimiz üzerinde çalışarak değerlendiririz. Sınıfımızda Bülten konuları çerçevesinde ilgilerimize göre şekillenmekte olan projeler her daim devam eder.

Öğretmenimiz bizim için sürekli yeni çevreler oluşturur. Böylece ilgimizi çeken konularda ortaya attığımız teorileri kendimiz sınar ve elde ettiğimiz sonuçlara göre yolumuza devam ederiz. Öğretmenlerimiz ve psikologlarımız her hafta kendi aralarında toplanarak sınıfımızda olanları değerlendirirler ve bir sonraki haftanın programını belirler. Bize en iyi öğrenme ortamlarını sunabilmek için bizi dikkatler dinler, gözlemler, fotoğraf/video çeker ve not tutarlar. Böylece bizlerden elde ettikleri verilerle projemizin nasıl devam edeceğine karar verip ilgimizi her zaman canlı tutmaya çalışırlar.

Aktif proje çalışmalarımızda hepimiz çember zamanında öğretmenimizin bize tanıttığı köşeler arasından seçtiğimiz köşelere ayrılırız. Bu köşeler arasında ışık köşesi ve kil köşesi gibi sabit olanlar da vardır; öğretmenimizin bizim için sürekli olarak yenilediği değişken olanlar da. Buralarda projemizin devam edebilmesi için gerekli olan, öğretmenlerimiz ve psikologlarımız tarafından belirlenmiş çalışmaları yaparız. Bu çalışmalar hem proje konumuzla alakalı hem de her alanda gelişimimizi destekleyecek niteliktedir.

Kimi zaman aklımızdaki muhteşem yaratıcı fikirleri anlatmak için sözcüklerimiz yetersiz kalır. Bu nedenle kendimizi, çizimle, kille, ahşap bloklarla ya da çok daha farklı şeylerle ifade etmeye çalışırız. Zaman zaman çalışmalarımızı gerçekleştirebilmek için dışarı çıkar açık havada çalışırız. Bazen aklımızdaki sonsuz sorulara cevaplar bulabilmek için çok yaratıcı deneyler yaparız.

Bazen de tüm yaratıcılığımızı kullanarak projemizin konusuna uygun oyunlar yaratırız. Oyun oynamak biz çocukların en doğal hakkıdır. Bu yüzden oyun oynamayı ihmal edemeyiz! Kimi zaman kendi başımıza çözemeyeceğimiz büyüklükte problemler karşılaşırız. O zaman öğretmenimize danışırız. Öğretmenimiz tüm grubu bir araya toplar ve sorunu masaya yatırırız. Hep birlikte düşündüğümüz zaman sorunlara çözüm bulmak daha kolay bir hal alır.

Böylece aktif proje saatlerimizde biz dünyaya dair pek ama pek çok bilgiye ulaşırız. Merakımız asla sönmez. Bu yüzden projelerimiz uzadıkça uzar. Öğrenmemiz asla bitmez. Belli aralıklarla bu projeleri anne ve babalarımızla paylaşırız. Okulda neler yaptığımızı, neler konuştuğumuzu, hangi konulara ilgi duyduğumuzu onlara anlatırız. Psikologlarımız yaptığımız çalışmaların gelişimimiz açısından ne ifade ettiğini değerlendirir, bu bilgileri de anne ve babalarımızda paylaşırlar.
İngilizce (öğleden önce ve öğleden sonra belirlenen saatlerde)

İngilizce bizim için günün doğal bir parçasıdır. Her gün İngilizce öğretmenimiz belli bir saat diliminde sınıfımıza gelir ve süreçlere dahil olur. Öğretmenimizin bizimle normalde Türkçe konuştuğu şeyleri o bizimle İngilizce konuşur. Bizimle İngilizce sohbetler eder. Proje çalışmalarımızda bize destek verirken kavramların ve nesnelerin İngilizce isimlerini bize öğretir.

Türkçesini bildiğimiz şeylerin İngilizcelerini bize açıklar. Biz de üzerinde çalışmakta olduğumuz konularla ilgili detayların İngilizcelerini duyar ve öğreniriz. İngilizce öğretmenimiz sınıfımıza her geldiğinde yeni yeni bilgilerle donanırız. Böylece İngilizce günlük yaşantımıza dahil olur hayatımızın bir parçası haline gelir.

Öğle Yemeği (12:00- 13:00)

Yemek saati gelince ellerimizi yıkar ve mutfağa geçeriz. Yemeklerin servis edilmesi konusunda öğretmenimize çok yardım ederiz. Kimimiz tabakları dağıtır, kimimiz çatalları, kimimiz peçeteleri… Herkese mutlaka bir sorumluluk düşer. Hazır olduğumuz zaman yemeğe başlarız. Hepimiz yemeğimizi kendimiz yiyebilmek için çok çabalarız ve tabağımızdaki birbirinden sağlıklı yiyecekleri bitirmeye özen gösteririz.

Branş Dersleri (her hafta belirlenen gün ve saatte) 

Sanatla ilgili çalışmalarımız bizim için çok önemlidir! Okulumuza düzenli olarak branş öğretmenleri gelir. Dans ve Müzik çalışmaları yaparız. Böylece hem bedenimizi farklı şekillerde kullanmayı ve disipline sokmayı öğreniriz hem de farklı disiplinleri yakından tanıma şansı yakalarız. Branş öğretmenlerimiz haftanın birer günü gelir.

Hepsi alanında en doğru eğitimleri almış çok değerli insanlardır. Çoğunlukla dans sınıfında çalışırız. Dans öğretmenlerimiz bize kendi disiplinleri çerçevesinde değişik kareografiler öğretirler. Müzik dersindeyse öğretmenimizle Orff çalışırız. Orff, biz çocukların belli çalgıları ve vücudumuzu kullanarak ritmi takip ederek kendimizi geliştirmemizi sağlar.

Biz bu çalışmalardan çok keyif alırız. En önemlisiyse branş öğretmenlerimizin projelerimize gerekli noktalarda destek vermeleridir! Öğretmenlerimiz ve psikologlarımız branş öğretmenleriyle diyalog halindedir ve bazen projemizle ilgili çalışmalar konusunda onlar da bize fikir verir ve yardımcı olurlar. Farklı disiplinlerin projelerimize dahil olması hem projelerimizi hem de çalışmalarımızı zenginleştirir.

Böylece hep birlikte ışığın dansını yapabilir, renklerin seslerini taklit edebiliriz…

Her Gün Mutlaka Doğa yada Bahçe Zamanı 
Bahçede geçirdiğimiz saatler bizim için çok önemlidir! Açık havada vakit geçirmek, doğada olmak ve dışarıyı keşfetmek bize yepyeni kapılar açar. Hem bizi sakinleştirip özümüzü keşfetmemize yardım eder hem de çeşitli deneyimlerle kendimizi daha iyi tanıma fırsatı sunar. Doğadan gittikçe uzaklaştığımız bu zamanlarda biz çocukların doğayla iç içe olması, doğayla temas etmesi ve açık havada çalışmalar yapması çok ama çok önemli. Bazen proje çalışmalarımız için bazense oyun oynamak için bahçemizi her gün ve oldukça uzun bir süre kullanıyoruz. Kimi zamansa bahçemizin de dışına çıkıp daha farklı şeyler keşfedebileceğimiz yerlere gidiyoruz… Ormanlar, deniz kenarı, müzeler ya da projelerimizi ilgilendiren daha ilginç yerler bunlardan yalnızca birkaç tanesi…

Kavramlar & Sayılar Zamanı

Okula hazırlanan çocuklar olarak akademik bilgilerimizi ilerletmek bizim için çok önemlidir! Bu nedenle öğleden sonramızın belli bir bölümünü sayılara ve kavramlara ayırır, bunlarla ilgili çalışmalar yaparız. Çalışmalarımız gün içindeki çalışmalarımıza benzerdir. Yine sınıfımızdaki köşeleri ya da öğretmenimizin bize sunduğu daha yaratıcı uygulamaları kullanarak çalışırız ama bu zaman diliminin önemi sayı ve kavramlara yoğunlaşmamızdır. Sınıfımızdaki gölgelerin boyunu Legolarla ölçerek ritmik saymayı, uzunluk ölçülerini ya da uzun-kısa kavramlarını öğrenebiliriz ya da sınıfımızda beslediğimiz salyangozların hangi zeminlerde daha hızlı ilerlediklerini anlamak için yaptığımız çalışmada, zaman kavramını, hızlı- yavaş kavramlarını ve süre tutmayı öğrenebiliriz.
Bu gibi yaratıcı çalışmalarla hem kavram ve sayı çalışmalarını sıkıcı olmayan bir hale getirmiş oluruz hem de her şeyi deneyerek ve yaşayarak daha kalıcı bir şekilde öğrenmiş oluruz. Böylece okula daha hazır çocuklar olarak okulöncesi eğitimimizi tamamlayabiliriz.

İkindi Kahvaltısı
Günün sonuna doğru hafif bir öğünle enerji takviyesi yaparız. Kurabiye- süt, kuru meyveler- meyve çayı gibi hafif menülerle günün yoğunluğunu geride bırakırız.

Gün sonu değerlendirme ve Kapanış
Günün başından olduğu gibi sonunda da sınıfça bir araya geliriz. Hep birlikte tüm gün boyunca neler yaptığımızı gözden geçiririz. Çalışmaları, etkinlikleri ve oyunları birbirimizin fikrini alarak değerlendiririz. Her gün neler olduğuyla ilgili farkındalık kazanmak ve grup ruhuna sahip olabilmek için bu küçük toplantılarımız çok çok önemlidir.
Tüm değerlendirme ve paylaşımların ardından öğretmenimiz bir günün daha sonuna geldiğimizi bizlere bildirir ve giden arkadaşlarımızla vedalaşmaya başlarız…